Logo Jolly Sails
Logo

Wynająłem jacht

Jak przygotować się do rejsu?

Wynająłeś już jacht. Wiesz również w jakim porcie zacznie się Twój czarter. Do rejsu możesz podejść spontanicznie i "pójść na żywioł".

Jeśli jednak przygotujesz się do niego wcześniej, rejs będzie bardziej interesujący, przewidywalny i mniej rzeczy będzie w stanie Cię zaskoczyć. Warto to zrobić, zwłaszcza jeśli na danym akwenie żeglować będziesz po raz pierwszy.

Jaka trasa będzie najbardziej atrakcyjna?

Trasa jest istotną składową rejsu. Żeglarstwo to nie tylko walka z falą i wiatrem, ale także miejsca odwiedzone po drodze. Zarysowi trasy warto poświęcić nieco dłuższą chwilę i wstępnie ją zaplanować. 

Nie ma gotowej recepty, jak szukać informacji o danym akwenie i najciekawszych miejscach w okolicy. Najbardziej pomocny okazuje się zwykle Internet. Poszukiwania możesz zacząć od znalezienia gotowych tras, które posłużą Ci jako baza do dalszego researchu. Takie trasy przygotowują na przykład firmy czarterowe, aby lepiej zaprezentować swoją ofertę i pokazać najciekawsze miejsca w okolicy. W popularną wyszukiwarkę wpisz na przykład: “athens 7 days sailing route” i zobacz co wyświetli się w wynikach wyszukiwania. Warto porównać kilka proponowanych tras i zobaczyć czym się różnią.

Znając zarys trasy, możesz zacząć studiować temat coraz bardziej. Każdy ma na to swoje sposoby. Wspomniany Internet jest rozległą bazą wiedzy, pełną opisów, zdjęć, grafik… Istnieją również żeglarskie, papierowe przewodniki i wydawnictwa.

Z pomocą mogą przyjść także inni żeglarze. Grupy i fora żeglarskie istnieją od bardzo dawna. Ostatnio najbardziej popularne są te na portalu Facebook. Zapytaj, poproś o radę, sugestie, itp. Inni chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniami. Możesz także popytać znajomych, którzy już żeglowali w miejscach, w które Ty dopiero planujesz się udać.

Trasa może być bardziej i mniej ambitna. Zależy to od oczekiwań Twoich i załogi - czyli tego, czy chcecie więcej lub mniej żeglować, zwiedzać, kąpać się. Jeżeli jeszcze nie posiadasz aplikacji z mapą morską, możesz skorzystać z morskiej mapy online. Taką mapę udostępnia na przykład firma Navionics (obecnie należąca do Garmin). Mapa ma pewne ograniczenia, ale w podstawowym planowaniu powinna pomóc. Alternatywą jest Open Sea Map. W przypadku wyboru drugiego rozwiązania należy pamiętać, że jest to otwarty projekt, a prezentowane na mapie informacje nie są weryfikowane i mogą nie być aktualne.

Trasa może okazać się zupełnie nierealna, jeśli nie uwzględnisz specyficznych warunków na danym akwenie. W większości rejonów, w określonych okresach roku, wiatry wieją z danego kierunku częściej, a z innego rzadziej. Różna jest także ich siła.

Na przykład, w Grecji, na Cykladach, występuje silny sezonowy wiatr zwany Meltemi. Meltemi wieje z północy. Żegluga na południe jest szybka i przyjemna. Powrót pod silny wiatr i wysokie fale może okazać się karkołomny, a nawet niemożliwy.

Na Bałtyku, wiatry wieją częściej z zachodu i północnego-zachodu. Z tego powodu, statystycznie o wiele łatwiej zaplanować trasę choćby na północ, a nie na zachód. Z kolei na akwenach, gdzie wiatry są słabe, planowanie długich przelotów może zakończyć się dużą ilością godzin przepłyniętych na silniku. Podobnych przykładów jest znacznie więcej.

Nawet jeśli uwzględnisz lokalne uwarunkowania, żegluga po zaplanowanej trasie, może okazać się niemożliwa z powodu takich, a nie innych warunków, które wystąpią w czasie rejsu. Silny wiatr może uniemożliwić opuszczenie portu albo żeglugę w zaplanowanym kierunku. Nie ma na to mocnych. Ta nieprzewidywalność jest wpisana w uprawianie żeglarstwa. Z tego powodu warto mieć alternatywę, a trasę na bieżąco korygować.

Jeżeli przygotowując się do rejsu będziesz miał jakieś wątpliwości, możesz napisać do Jolly Sails. Postaramy się pomóc.

Mapa morska

Jak przygotować się od strony żeglarskiej?

Częścią planowania trasy jest także przygotowanie się od strony czysto żeglarskiej. Warto poznać, jakie warunki panują na danym akwenie. Była już o tym mowa w powyższym akapicie.

Na jachtach czarterowych, zwykle jest locja danego akwenu. Znajdziesz w niej informacje także o portach i marinach, kotwicowiskach, sposobie cumowania, dostępnych usługach, przeważających wiatrach i zafalowaniu, lokalnych atrakcjach, itp. Będzie to nieoceniona pomoc w trakcie żeglowania.

Również temu zagadnieniu możesz przyjrzeć się wcześniej i być lepiej przygotowanym. Locja zawiera encyklopedyczną wiedzę -  krótki opis, plan portu, mariny, zatoki, a także jedną lub kilka fotografii. W przestrzeni cyfrowej, tych informacji krąży znacznie więcej. Także tutaj z pomocą mogą przyjść inni żeglarze. Być może dowiesz się także, o której godzinie warto spłynąć do portu, aby znaleźć wolne miejsce albo jaką tawernę zwykle odwiedzają żeglarze…

Na ten wątek możesz spojrzeć z jeszcze innej perspektywy. Zastanów się, jakie porty i kotwicowiska będą lepsze do postoju przy konkretnym kierunku wiatru i umożliwią Ci przeczekanie złej pogody, a w skrajnym przypadku zacumowanie również w gorszych warunkach.

W czasie rejsu, na bieżąco będziesz sprawdzał prognozę pogody. Świadomość warunków atmosferycznych, jakie spotkasz na swojej trasie, jest żeglarskim ABC. Jeszcze przed rejsem warto zaopatrzyć się w dedykowaną aplikację i przetestować jej działanie. Piszemy o tym szerzej w kolejnym akapicie. Oprócz aplikacji, które prezentują numeryczny model prognoz, wciąż istnieją klasyczne prognozy przygotowywane przez synoptyka. Dobrze skonfrontować jedne z drugimi. Morskie prognozy synoptyczne nadawane są między innymi na radiu VHF i zwykle dostępne są także w Internecie. Świadomość tego, gdzie i kiedy można uzyskać do nich dostęp, uczyni żeglowanie bezpieczniejszym.

Do rejsu przygotować można się od jeszcze innej strony. Jeżeli pływać będziesz z osobami, dla których będzie to "pierwszy raz", możesz zorganizować spotkanie przed rejsowe. Na spotkaniu możesz opowiedzieć jak wygląda taki rejs, jakie masz plany odnośnie trasy i na co mają być gotowi. Pomocny może okazać się nasz poradnik Jak spakować się na rejs morski?. Artykuł powinien ułatwić załodze zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Możesz także wspomnieć o bezpieczeństwie, a nawet zrobić krótkie przeszkolenie żeglarskie. Powinno to zaprocentować później.

Na naszej stronie, w sekcji Do pobrania, znajdziesz materiały, które pomogą Ci zaaranżować kilka rejsowych detali. Znajdziesz tam między innymi przygotowane do wydruku: opinię z rejsu, kartę rejsu, listę rzeczy do sprawdzenia w czasie przejmowania jachtu, przykładowe grafiki wacht. Możesz również zerknąć na sekcję Pytania i odpowiedzi, która także wyjaśnia wiele kwestii.

Chorwacki port nocą
Chorwacki port nocą

Aplikacje dla żeglarzy

Świat cyfrowy wkroczył także do świata żeglarstwa, a aplikacje stworzone dla żeglarzy i wodniaków stanowią duże wsparcie w czasie żeglowania. Jeżeli jeszcze nie korzystasz z takich aplikacji, możesz zainstalować i poznać je jeszcze przed rejsem. Aplikacje przydać się mogą nie tylko w okresie czarteru, ale już na etapie planowania trasy. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Koniecznością jest posiadanie aktualnej mapy morskiej. Na jachtach wciąż znajdują się zestawy map papierowych. W większości przypadków, jest to również ploter, który zamocowany jest wewnątrz jachtu lub w kokpicie. Mapę posiadać możemy dodatkowo w swoim telefonie lub tablecie. Istnieje kilka tego typu aplikacji mobilnych. Największą popularność zdobyła ta od firmy Navionics (obecnie Garmin), która występuje pod nazwą "Navionics Boating". Pobranie aplikacji jest darmowe. Płatne są mapy na wybrany akwen. Kupuje się roczną subskrypcję, która umożliwia aktualizację map online. Dla większości akwenów producent przewidział opcję dwutygodniowego okresu próbnego. Na początek, jest to rozwiązanie wystarczające.

Inną aplikacją wartą uwagi jest “Navily”. To cyfrowa locja tworzona przez innych żeglarzy, którzy dołączyli do społeczności. Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Opisane miejsca zostały umieszczone na dynamicznej mapie. Dzięki aplikacji uzyskać można wiele istotnych informacji, opinie, uwagi i zdjęcia dodane przez innych żeglarzy. Navily występuje w dwóch wariantach - darmowym i premium. Opcja płatna wyłączy między innymi reklamy i da dostęp do zgromadzonych informacji bez dostępu do Internetu.

W czasie rejsu bardzo istotny jest dostęp do aktualnej prognozy pogody. Wśród wielu aplikacji ten dostęp umożliwiających, żeglarze szczególnie upodobali sobie “Windy”. Jest to bodajże najbardziej rozbudowana aplikacja tego typu, a korzystanie z niej jest bardzo intuicyjne. Windy także występuje w wersji darmowej oraz płatnej. Drugi wariant pozwala między innymi, przeglądać prognozę pogody z interwałem jednogodzinnym. W wersji darmowej interwał ten wynosi trzy godziny.

Jedno źródło prognozy pogody zawsze warto skonfrontować z innym. Z tego powodu, polecamy posiadanie dwóch aplikacji tego typu albo dodatkowej aplikacji do przeglądania plików „grib”, które można pobrać na telefon i korzystać z nich offline. Kolejną dobrą praktyką, jest korzystanie z prognoz przygotowanych przez synoptyka, o których była już mowa w tym artykule.

Jeżeli będziesz żeglować po akwenie, gdzie praktykuje się kotwiczenie, warto zaopatrzyć się w jedną z aplikacji będących alarmem kotwicznym. Właściwie ustawiony program, poinformuje Cię, jeżeli rzucona kotwica „przestanie trzymać”, a jacht nadmiernie się przemieści.

Na niektórych akwenach, na przykład w Chorwacji, miejsca w części marin można zarezerwować i opłacić przez aplikację mobilną. W sezonie jest to często jedyny sposób, aby mieć pewność zastania wolnego kawałka kei po przypłynięciu. Jeśli szczególnie zależy Ci na odwiedzeniu konkretnych portów, pomyśl także o takiej aplikacji.

Jacht żeglujący blisko brzegu
Jacht żeglujący blisko brzegu

Zakupy spożywcze. Czy jest sens myśleć o nich wcześniej?

Najczęściej zakupy spożywcze robi się pierwszego dnia rejsu, niedługo po przyjeździe do mariny. Na rejsach czarterowych, większość osób zna się i ma z sobą wcześniejszy kontakt. Zakupy można zatem zaplanować wcześniej. Pomocna może okazać się przygotowana przez nas lista przykładowego zaprowiantowania. Lista znajduje się TUTAJ. Na rejsach, gdzie postoje są częste i sklepy dostępne są w portach, radzimy zrobić tylko wstępne zakupy, a prowiant uzupełniać w trakcie rejsu. Pozwoli to uniknąć pozostania nadmiaru produktów ostatniego dnia.

W niektórych miejscach dostępne są sklepy spożywcze online. Zamówienie można złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem przez Internet, a sklep dostarczy je o wskazanej porze, bezpośrednio pod jacht. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić kilka godzin pierwszego dnia. Warto sprawdzić, czy istnieje taka możliwość.

Jacht żeglujący o zachodzie słońca

Czy warto wykupić żeglarskie ubezpieczenie?

Co prawda, temat ten omawiamy szerzej w innym artykule Ubezpieczenia czarterów. Czy warto i jakie wybrać?, ale warto wspomnieć o kilku kwestiach także tutaj. Na rynku istnieje kilka wariantów ubezpieczeń dedykowanym żeglarzom. Ubezpieczenie należy wykupić przed rozpoczęciem czarteru, dlatego i temu tematowi dobrze przyjrzeć się wcześniej.

Najczęściej wybieranym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie kaucji czarterowej. Ubezpieczenie to nie zwalnia z konieczności zdeponowania kaucji, ale w przypadku szkody i potrącenia przez armatora określonej kwoty, otrzymasz zwrot tej kwoty od ubezpieczyciela. Wykupienie ubezpieczenia kaucji pozwala zachować spokój ducha w czasie rejsu. Nawet jeśli z jakiegoś powodu jacht dozna uszkodzeń, będziesz chroniony przed bezpowrotną utratą środków. Są to przecież spore kwoty.

Spora część żeglarzy wybiera także polisę „OC Skippera”. Ochrona skippera zaczyna działać w momencie, kiedy zdarzenie nie jest objęte ubezpieczeniem jachtu. Polisę można wykupić na cały rok lub na czas trwania czarteru.

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o ubezpieczeniu turystycznym i karcie EKUZ, które także warto wykupić/wyrobić nie później, niż dzień przed rozpoczęciem czarteru.

Jachty w marinie widziane z góry

Aby nabrać pewności siebie

Dla wielu żeglarzy wakacyjny rejs jest jedynym żeglarskim urlopem w czasie roku. Na rejsach nie ma wiele czasu na doskonalenie manewrowania. Aby odświeżyć umiejętności z tej dziedziny oraz nabrać pewności siebie, polecamy odbycie minimum kilkudniowej manewrówki portowej, pod okiem doświadczonego instruktora. 

Może to być kurs indywidualny, w gronie nowo poznanych osób lub tylko dla tych, którzy będą brali udział w rejsie. W Jolly Sails kilkukrotnie mieliśmy okazję organizować również manewrówki rodzinne. Jest to zawsze dobra okazja do nauki, wspólnego poćwiczenia przed rejsem i zgrania się załogi w czasie manewrów.

Jacht żeglujący przy silnym wietrze
Jacht żeglujący przy silnim wietrze

Podsumowanie

1. Do rejsu warto przygotować się wcześniej. Dzięki temu będzie on bardziej interesujący i mniej rzeczy będzie w stanie Cię zaskoczyć.

2. Dobrym źródłem informacji o trasie jest Internet. Pomocni są także inni żeglarze, fora internetowe, przewodniki żeglarskie.

3. Do rejsu przygotuj się również od strony żeglarskiej.

4. Możesz skorzystać z pomocy aplikacji mobilnych stworzonych dla żeglarzy. Aplikacje możesz zainstalować przed rejsem i wcześniej nauczyć się ich obsługi.

5. Zakupy spożywcze także można zaplanować przed rejsem. Jeżeli w miejscu, gdzie rozpocznie się Twój czarter, funkcjonuje sklep online, możesz skorzystać z jego usług. Zaoszczędzi to trochę czasu pierwszego dnia.

6. Wykupione ubezpieczenie żeglarskie zapewni Ci spokój ducha, a w razie czego, będziesz odpowiednio chroniony(a).

7. Jeżeli nie żeglujesz często i nie masz dużej praktyki w prowadzeniu jachtu, rozważ wzięcie udziału w manewrówce portowej. Dzięki temu nabierzesz wprawy i zyskasz pewność siebie.

Chcesz wynająć jacht i popłynąć w rejs?

Zorganizujemy Twój rejs, pomożemy wybrać najbardziej odpowiedni jacht, doradzimy gdzie i kiedy, zajmiemy się wszystkim...

Opinie

Paweł Linek

Autor opinii
Dobrze przemyślana trasa, wszystko na luzie i spokoju. (...)
Rejs w Grecji

Lalika Podulka

Żeglarka
Było widać, że żeglarstwo jest wielką pasją Michała i że lubi to co robi.
Rejs po Morzu Północnym

Jarek Makowski

Żeglarz
Potrafi szybko zintegrować ludzi, którzy jeszcze przed chwilą się nie znali. (...)
Rejs po Bałtyku

Jan Roeske

Żeglarz
Pozytywne podejście Michała do żeglowania i ludzi gwarantuje rejs pełen humoru. (...)
Rejs po Bałtyku

Daniel Michalewski

Żeglarz
Kapitan Michał jest wyjątkowym połączeniem opiekuna, dowódcy, kumpla i nauczyciela. (...)
Rejs po Morzu Północnym

Marta i Łukasz Wawrzyniak

Żeglarze
Polecamy rejs z Michałem wszystkim żeglarzom:) !!! (...)
Rejs po Bałtyku

Maciej Ostrowski

Żeglarz
Bardzo polecam! Super kontakt, mega wiedza i doświadczenie! (...)
Rejs / Czarter w Grecji

Karolina Mróz

Żeglarka
Jeśli szukacie skippera obdarzonego opanowaniem i poczuciem humoru (...)
Rejs po Morzu Północnym

Maciej Ostrowski

Żeglarz
Wyśmienity skipper, super atmosfera, świetna organizacja! (...)
Rejs w Grecji
Logo
© Jolly Sails 2012-2025
Realizacja: iwebyou.studio
© Jolly Sails 2012-2025
Realizacja: iwebyou.studio

Dziękujemy za kontakt!

Twoja wiadomość została wysłana.

Wkrótce skontaktujemy się w sprawie, o którą pytasz.

Do miłego!

Dziękujemy!

Właśnie zapisałeś(aś) się do newslettera Jolly Sails. Wkrótce otrzymasz maila z prośbą o potwierdzenie Twojego adresu email. Jeżeli wiadomość nie znajdzie się w folderze głównym, sprawdź proszę inne foldery i folder "spam".

Do miłego!

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Jolly Sails.

Od czasu do czasu otrzymasz od nas informacje o nowościach i ofertach specjalnych.

Obiecujemy nie spamować!