Logo Jolly Sails
Logo

Przejęcie jachtu

Nie taki diabeł straszny jak go malują!

Wielu żeglarzy, którzy decydują się na samodzielny czarter jachtu morskiego, szczególnie obawia się momentu przejęcia jachtu od firmy czarterowej. Martwią się, że coś źle zrobią albo czegoś nie zauważą, a efektem będzie odbiór nie w pełni sprawnego jachtu.

W niniejszym artykule opisujemy cały proces, krok po kroku. Będąc bardziej świadomym, przejęcie jachtu powinno być znacznie prostsze i pozbawione niepotrzebnego stresu.

Możesz także pobrać naszą autorką check-listę, która powinna ułatwić cały proces przejęcia jachtu. Proponujemy, aby traktować ją jako uzupełnienie niniejszego artykułu.

Zanim przejdziemy do sedna

Na wstępie chcemy podzielić się pewną refleksją. Wiele czarterów odbywa się w miejscach, gdzie jest ciepło, a słońca nie brakuje. Ma to wpływ na ludzi oraz na ich podejście do punktualności i sposobu „załatwiania spraw”. Proponujemy przyjąć ten fakt za istniejący. Jeżeli od pracownika firmy czarterowej usłyszysz, że coś będzie załatwione za chwilę, prawdopodobnie nie będzie to chwila w Twoim rozumieniu tego słowa. Jeżeli zobaczysz w czymś problem, być może usłyszysz, że wcale nie jest to problem. 

Warto podejść do tego „na luzie” i potraktować pierwszy dzień czarteru jako początek wakacji. Na wakacjach nie należy zbytnio się przejmować… Pracownicy firmy czarterowej „wszystko załatwią”, tylko po swojemu i w swoim tempie. Nie znaczy to, że zostaniesz potraktowany nierzetelnie. W większości przypadków wszystko będzie jak należy, tylko „inaczej”.

Oczywiście masz prawo do egzekwowania swoich praw i do tego, aby firma czarterowa wywiązała się z umowy. Na szczęście jakość obsługi i podejście do klienta stoi na coraz wyższym poziomie, więc wszystko najpewniej będzie jak należy.

Nabrzeże jachtowe widziane z góry
Nabrzeże jachtowe widziane z góry

Po dotarciu do mariny

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po dotarciu do mariny, jest udanie się do biura firmy czarterowej. Przed czarterem, otrzymasz od Jolly Sails informację, gdzie to biuro się znajduje. Mniejsi armatorzy czasami rezydują na kei, bezpośrednio przy jachtach.

Pracownik firmy czarterowej przygotuję umowę wynajmu jachtu, którą będziesz musiał(a) podpisać. Zostaniesz także poproszony(a) o uiszczenie opłat dodatkowych. Zwykle jest to należność za sprzątanie jachtu po czarterze lub inna, analogiczna opłata. Będziesz mógł także opłacić dodatkowe usługi, na które się zdecydujesz. W większości przypadków płatności można dokonać kartą bankową. Niektórzy armatorzy wymagają gotówki, a w przypadku użycia karty, mogą doliczyć prowizję, jaką pobierze od nich operator terminala płatniczego.

Następnie, będziesz mógł zdeponować kaucję lub wykupić jej ubezpieczenie, jeśli armator zapewnia taką możliwość. Zdeponowanie kaucji polega na blokadzie określonej kwoty na Twoim koncie. Po czarterze, jeśli nie wystąpią szkody na jachcie, kwota ta zostanie odblokowana.

W tym miejscu warto wspomnieć o wcześniejszym sprawdzeniu, jakie limity ustawione są na karcie, której użyjesz. Domyślnie, często są to kwoty mniejsze, niż wysokość kaucji. Dzięki temu unikniesz zwiększania wspomnianych limitów na miejscu, szukania innej karty albo najbliższego bankomatu.

Warto mieć przy sobie dokument tożsamości, patent żeglarski i certyfikat SRC. Możesz być poproszony o ich okazanie. Jeżeli nie Ty będziesz skipperem jachtu, do biura mariny udajcie się ze skipperem wspólnie.

Po dokonaniu powyższych czynności pracownik biura poinformuje Cię o dalszych krokach. Zwykle jachty przekazywane są około godziny 17.00. Jeżeli w marinie będziesz wcześniej, prawdopodobnie będziesz musiał(a) trochę poczekać. Jeżeli jacht będzie już gotowy do czarteru, najpewniej będziesz mógł(a) przejąć go przed czasem. Duża część armatorów oferuje usługę wcześniejszego, priorytetowego przygotowania jachtu. Wiąże się to z dodatkową opłatą, a chęć skorzystania z takiej opcji należy zgłosić z wyprzedzeniem.

Powinieneś otrzymać również teczkę z wszystkimi dokumentami jachtu. Teczka powinna zawierać, między innymi, dokument potwierdzający rejestrację jachtu, ubezpieczenie i listę załogi. Dokumenty otrzymasz w biurze firmy czarterowej lub nieco później, od osoby, która będzie przekazywała Ci jacht.

Jacht na kotwicy w błękitnej zatoczce
Jacht na kotwicy w błękitnej zatoczce

Po wypełnieniu formalności, czas na przejęcie jachtu

Nie ma jednej reguły, jak wygląda przejęcie jachtu. U różnych armatorów proces ten może być nieco inny. Możesz zostać poproszony o wejście na jacht i sprawdzenie wszystkiego samodzielnie, a ewentualne wątpliwości zostaną Ci wyjaśnione po tym sprawdzeniu. W innym przypadku pracownik firmy czarterowej najpierw Ci wszystko pokaże, a potem będziesz mógł przyjrzeć się wszystkiemu dokładniej.

Jeżeli coś będzie dla Ciebie niejasne, zapytaj. Obowiązkiem osoby przekazującej Ci jacht, jest udzielić Ci wszystkich odpowiedzi. Jeżeli zauważysz, że coś jest uszkodzone albo niesprawne zgłoś to. Możesz domagać się, aby otarcia, rysy i inne trwałe uszkodzenia zostały odnotowane w protokole zdawczo-odbiorczym.

Jacht powinien być posprzątany, a zbiorniki wody i paliwa napełnione. Jeżeli będzie inaczej, upomnij się o to.

Przejęcie jachtu przebiegnie najsprawniej, jeśli na pokładzie będzie tylko pracownik armatora, Ty i ewentualnie osoba, która będzie skipperem. Ważne, aby przed przejęciem jachtu, załoga nie wnosiła na jacht swoich bagaży. Będą tylko przeszkadzać.

W kolejnych akapitach znajdziesz naszą autorską listę tego, na co zwrócić uwagę w czasie sprawdzenia i przejęcia jachtu. Większość z opisanych poniżej rzeczy zostanie Ci pokazana. Niezależnie od tego, wszystko możesz dodatkowo sprawdzić samodzielnie. Jeżeli nie będziesz pewien jak coś działa albo jak coś się uruchamia, lepiej poczekać na pracownika firmy czarterowej.

Ostatnią czynnością jest podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Stan wyposażenia powinien zgadzać się z listą zawartą w protokole. Na końcu protokołu, jest miejsce na wpisanie ewentualnych uwag.

Nawet jeśli Ty lub załoga zauważycie, że coś jest nie tak, możecie zgłosić ten fakt także później, jeszcze przed wypłynięciem. Pracowników armatora można spotkać na kei zwykle po późnego wieczora i następnego dnia rano.

Polecamy także dokładne sfotografowanie jachtu lub/i nagranie filmików, zarówno zewnętrza, jak i wnętrza jednostki. W czasie przejmowania jachtu ciężko wszystko wypatrzeć i dokładnie obejrzeć każdy element. Posiadana dokumentacja pozwoli rozwiać ewentualne wątpliwości w czasie zdawania jachtu po czarterze.

Jacht żeglujący w przechyle
Jacht żeglujący w przechyle

Co sprawdzić na zewnątrz?

1. Obejrzyj dokładnie kadłub i pokład jachtu. Sprawdź, czy w laminacie nie ma dziur, głębszych rys i odprysków. W praktyce, u wielu armatorów, na drobne, a nawet głębsze rysy i otarcia nikt nie patrzy. Jachty po sezonie poddawane są konserwacji i remontom, a powstałe uszkodzenia usuwane. Oczywiście, może być inaczej. Z tego powodu, stan kadłuba i pokładu lepiej dobrze zweryfikować, a powstałe uszkodzenia udokumentować.

2. Oceń stan wszystkich luków i okien. Zweryfikuj czy nie są w jakikolwiek sposób uszkodzone i czy otwierają się we właściwy sposób.

3. Poproś o sprawdzenie żagli. Zobacz czy nie są podarte oraz w jakim są stanie. Czasami, warunki oraz ustawienie jachtu względem wiatru nie pozwalają na ich postawienie. W takim wypadku, praktykowanym sposobem jest umówienie się z osobą przekazującą Ci jacht, że sprawdzisz żagle zaraz po wypłynięciu, a jeśli coś będzie nie tak, poinformujesz tę osobę o tym. Pracownik zorganizuję naprawę lub wymianę żagla. W zapasie zwykle przygotowany jest żagiel zapasowy.

Najczęściej, żagle sprawdzane są po poprzednim czarterze, a pracownik najpewniej zapewni Cię, że wszystko jest w porządku. Zapewne tak będzie. Niemniej, może się zdarzyć tak, że ktoś nie zrobi tego dokładnie lub coś przeoczy. Z tego powodu warto to zweryfikować.

4. Sprawdź stan szotów, fałów i innych lin na jachcie. Nie powinny być poprzecierane w stopniu grożącym ich całkowitym pęknięciem. Uszkodzone liny powinny zostać wymienione przez armatora.

5. Upewnij się, że wszystkie kabestany, knagi i mechanizmy blokujące liny, czyli tak zwane „spinlocki” działają prawidłowo. Zwróć uwagę czy elementy te nie mają uszkodzeń mechanicznych.

6. Zweryfikuj, czy kosze i stójki relingów nie są powyginane. Sprawdź, czy nie brakuje zawleczek, które zabezpieczają przed odpięciem się sztormrelingów od elementów je mocujących.

7. Policz odbijacze i oceń ich stan. Jeżeli któryś z odbijaczy nie ma powietrza, poproś o jego wymianę. Samo napompowanie najprawdopodobniej rozwiąże problem na niezbyt długo.

8. Zweryfikuj działanie świateł nawigacyjnych. Jeżeli, któreś ze świateł nie będzie świecić, poproś o naprawę. Zrób to nawet, jeśli nie planujesz żeglować w nocy. Różnie bywa. Czasami jest tak, że ocena działania świateł jest niemożliwa ze względu na porę dnia. Jeśli nie wypływasz na noc z portu, można to zrobić po zmroku, a wymianę zorganizować kolejnego ranka.

9. Obejrzyj dokładnie bimini, szprycbudę oraz „lazy jack”. Oceń czy nie mają mocnych przetarć i dziur - zarówno w tkaninie, jak i w części wykonanej z tworzywa sztucznego.

10. Jeżeli w kokpicie są materace i poduszki, również sprawdź, w jakim są stanie i policz je.

11. Sprawdź, czy winda kotwiczna jest sprawna. Poproś osobę, która będzie pokazywać Ci sposób jej obsługi, aby objaśniła Ci jak zrzucić kotwicę awaryjnie. Cenna jest także wiedza o długości łańcucha oraz jak łańcuch jest znakowany. Na łańcuchu często są kolorowe znaczniki informujące, ile łańcucha zostało już wydane. Dobrze jeśli końcówka łańcucha przymocowana jest do jachtu.

Jeżeli czarterować będziesz katamaran, poproś o instrukcję, jak w czasie kotwiczenia, korzystać w wąsów mocowanych do pływaków.

12. Poproś o włączenie silnika. Silnik powinien napędzać jacht zarówno wprzód, jak i w tył. Można to sprawdzić także w czasie postoju. Zapytaj, jakie jest zużycie paliwa. Znając ilość godzin pracy i pojemność baku, pozwoli Ci to oszacować, ile paliwa w nim zostało. Możesz również dowiedzieć się, czy śruba jest prawoskrętna, czy lewoskrętna oraz w jakiej pozycji ustawić manetkę w czasie płynięcia na żaglach. Niektórzy armatorzy sugerują, aby manetka była w pozycji neutralnej, zwłaszcza przy większych prędkościach. Zapamiętaj, jak włącza i wyłącza się silnik.

13. Jeżeli na jachcie jest ster strumieniowy, poproś o instrukcję jego obsługi. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na panelu sterowania, dzwięk silnika steru strumieniowego powinien być wyraźnie słyszalny, a dziób powinien lekko przesunąć się w jedną i w drugą stronę. Powinno być to widoczne także w czasie postoju.

14. Sprawdź działanie instrumentów nawigacyjnych w kokpicie. Jednym z nich jest głębokościomierz. Zapytaj, jaka głębokość pokazana jest na wyświetlaczu, czyli jak skalibrowana jest sonda. Może to być głębokość rzeczywista, czyli od lustra wody, głębokość pod kilem jachtu albo głębokość mierzona bezpośrednio od sondy - bez uwzględnienia zanurzenia jachtu. Wiedza ta ułatwi Ci manewrowanie w porcie i w innych miejscach, gdzie jest płycej. Jeżeli nie jesteś pewien, dopytaj także o zanurzenie jednostki.

15. Sprawdź działanie autopilota. Po jego uruchomieniu i zmianie kursu o kilkadziesiąt stopni, koło lub koła sterowe powinny zacząć się kręcić. Pamiętaj o wcześniejszym odkręceniu śruby blokującej koła.

16. Skontroluj środki ratunkowe. Sprawdź, czy ich liczba jest prawidłowa i czy środki są kompletne. Jeżeli do koła dołączona jest pławka świetlna, zweryfikuj czy jest sprawna.

17. Zlokalizuj ręczną pompę zęzową i sprawdź, w jakim jest stanie. Pompa zwykle umieszczona jest w kokpicie, w okolicach koła sterowego. Jeżeli pompa ma osobną rączkę, należy zapamiętać, gdzie ta się znajduje.

18. Sprawdź, czy drabinka kąpielowa jest w pełni sprawna oraz, czy działa zewnętrzny, rufowy prysznic. Słuchawkę prysznica, wraz z wężem, powinno dać się wyciągnąć. Ze słuchawki powinna lecieć także ciepła woda.

19. Ustal miejsce, gdzie znajduje się butla z gazem oraz gdzie przechowywana jest butla zapasowa. Skontroluj czy zapasowa butla jest pełna. Jeżeli planujesz dłuższy rejs, oszacuj czy zapas gazu będzie wystarczający. O wiele łatwiej będzie zorganizować dodatkową butlę w porcie macierzystym, niż szukać gazu w czasie któregoś z kolejnych przystanków.

20. Nawet jeśli obecność zapasowej kotwicy nie jest regulowana przepisami, dobrą praktyką jest, aby na jachcie się ona znalazła. Zapasowa kotwica znajduje się zwykle w jednej z bakist. Dodatkowa, długa lina kotwiczna może być samodzielna lub być dołączona do kotwicy.

21. Na jachcie musi znajdować się rumpel awaryjny, na wypadek, gdyby główne urządzenie sterowe uległo awarii. Rumpel znajduje się zwykle w jednej z bakist. Dopytaj, gdzie znajduje się gniazdo rumpla, w którym należy go zainstalować.

22. Na jachtach czarterowych zwykle znajduje się tratwa ratunkowa. Nie zawsze jest ona przymocowana na zewnątrz i nie zawsze wyposażona jest w zwalniak hydrostatyczny. W wielu przypadkach tratwa znajduje się w jednej z bakist. Może to być tratwa w sztywnym opakowaniu lub we względnie miękkiej torbie. Należy znać lokalizację tratwy i wiedzieć, jak jej użyć.

23. W czasie, kiedy jacht stoi w macierzystym porcie, kabel zasilający podłączony jest zwykle do słupka na kei. Znajdziesz go tam najpewniej także podczas przejmowania jachtu. Pamiętaj, aby zabrać kabel przed wypłynięciem. Przyda się w innych miejscach. Ustal, gdzie znajdują się przejściówki, które umożliwią podłączenie się do zasilania, jeśli w słupkach będą inne typy gniazd prądowych.

24. Wąż do wody zwykle znajduje się w jednej z bakist. Warto upewnić się, że na jachcie jest adapter do podłączenia węża do kranu na kei. Na portowych kranach zwykle trudno go znaleźć. Jeżeli nie będzie go na jachcie, każdorazowo będziesz musiał prosić "sąsiadów" o pożyczenie adaptera.

25. Zweryfikuj zawartość bakist. Wyposażenie jachtu zależne jest od kraju, w którym jacht jest zarejestrowany oraz od standardów armatora. W bakistach, oprócz kilku rzeczy wymienionych powyżej, znaleźć można:  dodatkowe cumy, dodatkowe koło ratunkowe lub podkowę, mały kanister z paliwem do silnika zaburtowego, duży kanister z zapasem paliwa do głównego silnika, lejek, pompkę i wiosła do pontonu, wiadro, szczotkę, zestaw lub zestawy ABC do nurkowania.

26. Jeżeli na jachcie znajduje się platforma kąpielowa, poznaj sposób jej opuszczania i podnoszenia, zwłaszcza jeśli jest to platforma elektryczna. Wbrew pozorom, może to być nieco bardziej skomplikowane, niż się wydaje.

27. Zlokalizuj wlewy na pokładzie. Na większości jachtów są to wlewy do paliwa i wody pitnej. Dodatkowo znajdziesz miejsce, gdzie podłącza się ssak do odpompowania fekaliów. Wlewy są najczęściej dobrze oznakowane, aby nie pomylić ich i nie wlać wody do zbiornika z paliwem lub odwrotnie.

28. Przyjrzyj się pontonowi i oceń jego stan. Sprawdź, czy wiosła i elementy mocujące wiosła do pontonu są sprawne.

29. Sprawdź działanie silnika zaburtowego oraz poznaj sposób jego obsługi. Obecnie, większość silników to silniki czterosuwowe. Do baku wlewa się tylko benzynę, a nie mieszankę benzyny z olejem, jak robiło się w przypadku silników dwusuwowych. Niemniej warto o to zapytać. Niektóre modele chłodzone są powietrzem. W przeciwieństwie do silników chłodzonych wodą, w czasie pracy, nie wydobywa się z nich charakterystyczna stróżka wody, informująca o prawidłowym chłodzeniu.

30. Po czarterze podwodna część kadłuba najpewniej będzie sprawdzana przez nurka. Jeśli nurek stwierdzi, że jacht w coś uderzył i jest uszkodzony, armator może pociągnąć Cię do odpowiedzialności. Pewne kontrowersje budzi fakt braku możliwości sprawdzenia pierwszego dnia czarteru, czy kadłub nie ma uszkodzeń. Szczęśliwie, solidne firmy czarterowe traktują sprawę poważnie i nie praktykują oskarżania klientów o coś, czego nie zrobili.

Jeżeli sprawi to, że będziesz czuł(a) się pewniej, możesz spróbować wykonać kilka zdjęć lub nakręcić filmik kamerą, która pracuje pod wodą. Można próbować to zrobić bez wchodzenia do wody. Ewentualnie możesz zanurkować pod jacht w czasie pierwszego kotwiczenia i dokładnie go obejrzeć.

Relaks na pokładzie jachtu

Co sprawdzić wewnątrz?

1. Zacznij od tablicy z przełącznikami. Poproś o pokazanie, do jakich urządzeń przypisane są konkretne włączniki. Na tablicy zwykle znajdują się także wskaźniki poziomu wody w zbiornikach oraz stopnia naładowania akumulatora. Możesz zapytać, w jakim stanie są akumulatory i jak często wymagane jest ich ładowanie.

2. Zlokalizuj miejsce, w którym odcina się zasilanie na jachcie. Zwykle są to trzy pokrętła - całkowicie odcinające zasilanie, odcinające zasilanie akumulatora hotelowego oraz akumulatora rozruchowego silnika.

Osobny włącznik posiada często prostownik, który ładuje akumulatory w porcie. W praktyce włącznik ten pozostaje najczęściej w pozycji włączonej i nie ma potrzeby ruszania go.

3. Często winda kotwiczna i ster strumieniowy posiadają dedykowane bezpieczniki, które umieszczone są w nietypowych miejscach. Warto znać ich lokalizację. Przełączenie się lub przepalenie się bezpiecznika, to często pierwsza przyczyna niedziałającego urządzenia.

4. Zajrzyj do stołu nawigacyjnego. Powinny znajdować się tam, między innymi, mapy papierowe, locja i przyrządy do klasycznej nawigacji. Także klucz do zamknięcia jachtu zwykle odkładany jest w stole nawigacyjnym. Klucz przyda się, kiedy całą załogą będziecie chcieli iść na wycieczkę, do tawerny lub w inne miejsce. W pobliżu powinieneś znaleźć jeszcze lornetkę i róg mgłowy.

Do zamknięcia jachtu niezbędna będzie także sztorcklapa, jeśli jacht nie jest wyposażony w drzwiczki zamontowane na stałe. Sztorcklapa trzymana jest w przeznaczonym do tego miejscu lub wkładana jest luzem, na przykład do jednej z bakist.

5. Sprawdź działanie radia VHF oraz zlokalizuj radiopławę EPIRB, jeśli ta jest częścią wyposażenia jachtu. EPIRB znajdziesz najczęściej, tuż przy stole nawigacyjnym.

6. W zależności od kraju, w którym zarejestrowany jest jacht, a także tego, po jakich wodach pływa, wyposażony jest w różną ilość pirotechnicznych środków wzywania pomocy. Są to rakiety spadochronowe, pochodnie ręczne i pławki dymne. Prawidłowo przechowywana pirotechnika powinna być umieszczona w szczelnym worku lub sztywnym pojemniku. Należy przechowywać ją w miejscu łatwo dostępnym, aby możliwe było jej szybkie użycie i ewentualne zabranie z jachtu. Należy znać tę lokalizację.

7. Zlokalizuj miejsce przechowywania gaśnicy lub gaśnic, a także jachtowej apteczki. Warto zajrzeć do apteczki i sprawdzić, czy posiada niezbędne, podstawowe wyposażenie.

8. Sprawdź ilość i kompletność środków ratunkowych. Kamizelek ratunkowych powinno być co najmniej tyle, na ile osób zarejestrowany jest jacht. Jeżeli na jachcie znajdują się kamizelki pneumatyczne, powinny być wyposażone w nieużyte naboje z gazem. Mechanizm kamizelki często wyposażony jest we wskaźnik umożliwiający weryfikację sprawności naboju.

Jeżeli kamizelki pneumatyczne pełnią także funkcję szelek asekuracyjnych, powinny być wyposażone w wąsy z przynajmniej jednym karabińczykiem.

9. Najczęściej, na jachtach czarterowych znajdują się szelki asekuracyjne wyposażone w wąsy, które zakończone są karabińczykami. Często jest to kilka sztuk, dla osób, które żeglują na pokładzie. Dobrą praktyką jest, aby ilość szelek była równa ilości członków załogi. Jeżeli będzie ich mniej, możesz poprosić o dodatkowe zestawy. Zwykle nie ma z tym problemu.

10. Sprawdź, czy wszystkie palniki kuchenki gazowej są sprawne. Zapamiętaj, gdzie znajduje się zawór odcinający dopływ gazu do kuchenki. Zwykle jest to jedna z szafek w kambuzie. Dobrym zwyczajem jest zamykanie zaworu, kiedy kuchenka nie jest używana przez dłuższy czas.

11. Zweryfikuj prawidłowe działanie lodówki (lodówek) na jachcie. Sprawność lodówki warto sprawdzić, nieco dłuższą chwilę po jej włączeniu. Ręką da się wyczuć temperaturę niższą, niż temperatura otoczenia. Powinno być także słychać pracujący agregat.

12. Sprawdź, czy z kranu w kambuzie leci zimna i ciepła woda. Po odkręceniu kranu powinno słychać działającą pompę hydroforową. Pojawienie się strumienia ciepłej wody będzie potwierdzeniem, że grzałka jest sprawna, a bojler napełnia się wodą o odpowiedniej temperaturze. Oczywiście grzałka musi zostać wcześniej włączona, a do jej działania wymagane jest podłączenie jachtu do instalacji 220V. Przy okazji, zapamiętaj, gdzie znajduje się włącznik uruchamiający grzałkę.

13. Wyposażenie kuchennego nikt z reguły nie liczy, ale warto sprawdzić, czy nie brakuje czegoś, co będzie potrzebne w czasie rejsu. Braki należy zgłosić armatorowi, a ten powinien je uzupełnić.

14. W łazienkach zweryfikuj działanie kranów i słuchawek prysznicowych. Postępuj analogicznie jak w przypadku kranu w kambuzie. Sprawdź, czy działają pompki odpompowujące wodę z podłogi. Pompki uruchamia się zwykle przyciskiem, który umieszczony jest w widocznym miejscu. Czasami działają automatycznie.

15. Sprawdź stan i działanie pompek od toalet oraz to, czy zbiorniki na fekalia są puste. Najczęściej zbiorniki znajdują się przy burcie i osłonięte są demontowalną płytą.

Najprostszą metodą weryfikacji jest zwykle popukanie w zbiornik. Można także zamknąć zawór odprowadzający wodę ze zbiornika, a zbiornik zalać większą ilością wody. Po ponownym otwarciu zaworu, woda powinna gwałtownie spłynąć ze zbiornika. Dodatkowo, do muszli można wlać odrobinę płynu do naczyń lub mleka. Pojawienie się płynu lub mleka za burtą, w okolicy odpływu jest dowodem na drożność całego układu. Należy mieć na uwadze, że ostatnia z metod nie jest do końca przyjazna środowisku i zanieczyszcza wodę w porcie.

Warto w tym miejscu dodać, że za zapchany zbiornik na fekalia, armatorzy potrącają określoną kwotę z kaucji. Nie jest to objęte ubezpieczeniem. Przekazując Ci jacht, pracownik firmy czarterowej prawdopodobnie napomknie, żeby do muszli nie wrzucać nic, co nie jest naturalnym produktem przemiany materii.

16. Na jachtach znajduje się zwykle więcej niż jeden zbiornik na wodę. Gdy woda w jednym zbiorniku się kończy, należy przełączyć się na kolejny zbiornik. Sprawdź, gdzie znajdują się zawory to umożliwiające. Do instalacji może być podłączony maksymalnie jeden zbiornik. Dopytaj też o to, w jak duży zbiornik (zbiorniki) wyposażony jest jacht.

Przy okazji, warto dodać, że jednym z objawów kończenia się wody w zbiorniku, jest ciągła praca pompy hydroforowej. Kiedy w zbiorniku znajduje się woda, pompa powinna automatycznie wyłączyć się po chwili. Jeżeli tak się nie dzieje, należy wyłączyć ją ręcznie, a następnie przełączyć na inny zbiornik lub napełnić aktualnie podłączony zbiornik świeżą wodą. Dłuższa praca pompy "na sucho" doprowadzi do jej uszkodzenia.

17. Na niektórych jachtach, zainstalowano więcej niż jeden zbiornik na paliwo. Jeżeli taki jacht wyczarterujesz, zlokalizuj i zapamiętaj, gdzie znajduje się zawór umożliwiający zmianę baku, z którego silnik pobiera aktualnie paliwo.

18. Zajrzyj do zęzy i sprawdź sprawność pompy zęzowej. Na niektórych jachtach, pompa działa automatycznie, na innych należy uruchomić ją przełącznikiem na tablicy. W zęzie nie powinno być wody. Czasem jednak odrobina wody się pojawia. Nie zawsze musi oznaczać to coś złego. Jeżeli zęza nie będzie do końca sucha i nie będziesz pewien czy jest to właściwe, zgłoś ten fakt pracownikowi armatora.

Przy okazji zlokalizuj  umiejscowienie zaworów dennych na jachcie. Najczęściej zawory znajdują się pod podłogą lub w szafkach w kambuzie i w łazienkach. Są to miejsca, w okolicy odpływów i urządzeń, które są przez dany zawór zasilane.

19. Sprawdź, czy na jachcie działa oświetlenie, a działające lampki oświetlą wszystkie pomieszczenia. Czasami, oświetlenie uruchamia się w dość nieoczywisty sposób. Jeśli będziesz miał z tym problem, poproś o pomoc pracownika firmy czarterowej. Braki w oświetleniu zgłoś. Awaria powinna zostać usunięta.

20. Zweryfikuj działanie i stan wszystkich luków, klamek, uchwytów i rolet. Jednocześnie oceń ogólny stan wnętrza jachtu i udokumentuj ewentualne większe defekty.

21. U sporej części armatorów, po każdym czarterze, mechanik robi krótki przegląd silnika. Niezależnie od tego, możesz poprosić osobę przekazującą Ci jacht o wspólne sprawdzenie poziomu oleju silnikowego i oleju w przekładni.

22. Zweryfikuj zawartość bakist. Wyposażenie jachtu zależne jest od kraju, w którym jacht jest zarejestrowany oraz od standardów armatora. W bakistach, oprócz kilku rzeczy wymienionych powyżej, znaleźć można: nożyce do cięcia takielunku, skrzynkę z narzędziami, ławeczkę bosmańską, zapasowe części do silnika, drewniane kołki do tamowania ewentualnych przecieków, teczkę z instrukcjami obsługi jachtu i elektroniki, znaki dzienne - kulę i stożek.

Zachód słońca na morzu
Zachód słońca na morzu

Podsumowanie

1. Po dotarciu do mariny udaj się do biura firmy czarterowej. W biurze dowiesz się, "co dalej".

2. Pamiętaj o sprawdzeniu limitów karty, której użyjesz do zdeponowania kaucji i uiszczenia pozostałych opłat.

3. Nie obawiaj się przejęcia jachtu. Zachowaj spokój i krok po kroku, sprawdź każdy element jachtu.

4. Masz prawo do tego, aby pracownik wyjaśnił Ci wszelkie niejasności, a braki uzupełnił.

5. Możesz pobrać przygotowaną przez nas check-listę. Powinna sporo ułatwić.

Myślisz o samodzielnym czarterze?

Zorganizujemy Twój rejs, pomożemy wybrać najbardziej odpowiedni jacht, doradzimy gdzie i kiedy, zajmiemy się wszystkim...

Opinie

Maciej Kupidura

Żeglarz
Cieszę się, że mogłem doświadczyć morza pod okiem świetnego skippera. (...)
Rejs po Bałtyku

Sebastian Jędraszczyk

Żeglarz
Od przygotowania ofert, do finalizacji czarteru, wszystko przebiega bardzo sprawnie. (...)
Czarter jachtu

Zuzanna Starzyńska

Autor opinii
Jakość broni się sama. Polecam tego Allegrowicza! (...)
Rejs w Grecji

Piotr Szafran

Żeglarz
Chętnie popłynę z Jolly Sails na kolejną wyprawę. (...)
Rejs po Bałtyku

Waldemar Podgórski

Żeglarz
Kapitan Michał Olszewski jest osobą, z którą chętnie popłynę nawet w długi rejs! (...)
Szkolenie JSM

Basia Katychów

Żeglarka
Mój pierwszy morski rejs uznaję za bardzo udany i chcę jeszcze… (...)
Różne rejsy

Jakub Mączkowiak

Żeglarz
Wszystko dopięte na ostatni krawat żeglarski. Profeska, wielka pomoc i zaangażowanie (...)
Czarter jachtu

Lucyna Bialik

Żeglarka
Jolly Sails to zawsze gwarancja udanego rejsu. (...)
Różne rejsy

Marcin Konarski

Autor opinii
Na pewno polecam rozpoczęcie żeglarskiej przygody właśnie z nim. (...)
Rejs po Bałtyku
Logo
© Jolly Sails 2012-2025
Realizacja: iwebyou.studio
© Jolly Sails 2012-2025
Realizacja: iwebyou.studio

Dziękujemy za kontakt!

Twoja wiadomość została wysłana.

Wkrótce skontaktujemy się w sprawie, o którą pytasz.

Do miłego!

Dziękujemy!

Właśnie zapisałeś(aś) się do newslettera Jolly Sails. Wkrótce otrzymasz maila z prośbą o potwierdzenie Twojego adresu email. Jeżeli wiadomość nie znajdzie się w folderze głównym, sprawdź proszę inne foldery i folder "spam".

Do miłego!

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Jolly Sails.

Od czasu do czasu otrzymasz od nas informacje o nowościach i ofertach specjalnych.

Obiecujemy nie spamować!